Sklepy sprzedające towary podróżnym w systemie tax free będą mogły ewidencjonować obrót za pomocą kas starego typu (tj. z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii) tylko do 31 grudnia 2021 r.

 

Tax Free to system pozwalający zagranicznym turystom nie mającym stałego miejsca zamieszkania na terenie Unii Europejskiej otrzymanie zwrotu podatku VAT od zakupionych w Polsce towarów. Wprowadzane zmiany mają na celu cyfryzację obiegu dokumentów, przez co usprawniony zostanie proces kontroli skarbowej. Dostęp do paragonów zarejestrowanych w Centralnym Repozytorium Kas przyspieszy pracę urzędników i pozwoli sprawniej identyfikować ewentualne nieprawidłowości.

Najpóźniej od 1 stycznia 2022 r. sklepy będą musiały używać kas online. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zwanego potocznie slim VAT (od angielskich słów: simple, local and modern). Obecnie nad projektem pracuje Sejm.

Zasadniczo nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r. i wprowadzić uproszczenia w rozliczeniach VAT, ale część przewidzianych w niej zmian ma również charakter uszczelniający. Chodzi m.in. o uniemożliwienie wykorzystywania systemu zwrotu VAT podróżnym do wyłudzeń tego podatku.

Aby działać od 1 stycznia 2022 r. zgodnie z nowymi przepisami trzeba będzie się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). To tam nastąpi weryfikacja, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i czy posiada już urządzenie fiskalne ONLINE. W związku z tym zostanie rozszerzony katalog przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany kas na nowy typ (art. 145b ust. 1 ustawy o VAT).

Kontakt: