Wymieniłeś swoją starą kasę z kopią papierową lub elektroniczną na kasę online? Skończyła ci się pamięć fiskalna i urządzenie przeszło w tryb tylko do odczytu? A może po prostu zamknąłeś swoją działalność?

Nie czekaj i wyrejestruj swoje urządzenie w Urzędzie Skarbowym.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek nieużywane kasy bądź drukarki fiskalne, to w tym artykule dowiesz się co nalezy z nimi zrobić aby uniknąć konsekwencji  ze strony Urzędu Skarbowego.

 

Przedsiębiorcy tacy jak:

  • kosmetyczki,
  • fryzjerzy,
  • lekarze,
  • stomatolodzy,
  • prawnicy,
  • budowlańcy,
  • siłownie oraz kluby fitness

zostali zobowiązani do 1 lipca 2021 roku wymienić swoje urządzenia na te w wersji Online. Spowodowało to, że większość posiada teraz dwa urządzenia. Jedno w wersji z papierową lub elektroniczną kopią, a drugie w wersji online. Jeśli podatnik nie używa swojego starego urządzenia do prowadzenia ewidencji sprzedaży towarów/usług nie objętą obowiązkiem fiskalizacji online powinien takie urządzenie niezwłocznie odczytać.

Kasa/drukarka fiskalna, która nie została wyrejestrowana w Urzędzie skarbowym jest dla niego aktywnym urządzeniem. Status taki powoduje, że urządzenie powinno być poddawane przeglądom okresowym (nie później niż co 24 miesiące). Brak ich wykonywania może skutkować nałożeniem mandatu na podatnika przez Urząd Skarbowy.

Przykład 1

Anna prowadzi zakład kosmetyczny oraz sprzedaje odzież. Usługi kosmetyczne Anna musi ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej online, natomiast sprzedaż ubrań może w dalszym ciągu nabijać na swoją starą kasę.

Aby uniknąć takiej sytuacji należy poddać swoją starą kasę/drukarkę odczytowi pamięci fiskalnej. Aby tego dokonać należy oddać urządzenie do swojego serwisu urządzeń fiskalnych. W serwisie zostanie wykonany wydruk z urządzenia, który podsumuje całe życie urządzenia oraz zostaną przygotowane dwa dokumenty:

  • protokół z odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy,
  • wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji KAS.

Oryginały tych dokumentów dostarczone do właściwego dla podatnika Urzędu Skarbowego gwarantują wykreślenie kasy bądź drukarki z listy naszych urządzeń.

Taka sama sytuacja dotyczy podatników, których urządzenia zostały uszkodzone w taki sposób, że dalsze prowadzenie na nich ewidencji jest już niemożliwe bądź po prostu zakończyła się w nich pamięć fiskalna.

Przykład 2

Janusz prowadzi warzywniak. Pół roku temu w kasie Janusza skończyła się pamięć fiskalna, a on zakupił nowe urządzenie. Starą kasę schował on do szafy. 2 miesiące temu wypadał przegląd okresowy na niedziałającej kasie fiskalnej. Janusz nie zrobił go.

Teraz jeśli Janusz odda kasę do odczytu Urząd Skarbowy będzie miał prawo nałożyć na niego karę za brak przeglądu ponieważ urządzenie było dalej aktywne w tamtym czasie (według systemu).

Należy pamiętać, że Urząd Skarbowy nie ma informacji, że nasze urządzenie nie działa bądź się zapełniła się pamięć fiskalna. Powoduje to, że status urządzenia jest aktywny, a w konsekwencji urządzenie w dalszym ciągu wymaga regularnych przeglądów serwisowych.

 

Jeśli jesteś naszym klientem i posiadasz jeszcze jakieś nieużywane, uszkodzone urządzenia fiskalne bądź takie w jakich skończyła się pamięć fiskalna – nie czekaj. Już dziś przynieś je do siedziby TRON Computers i ustal z nami termin wykonania dla Ciebie odczytu pamięci fiskalnej. Pozbądź się niepotrzebnych kas i uniknij zbędnych wydatków na mandaty.

 

Kontakt: